Καταλανική πρόκριση - Μαδριλένικη βελτίωση

του Πάνου Νικολακόπουλου Όσοι περίμεναν με αγωνία τα δύο «El Classico» για τα προημιτελικά του Copa del rey μεταξύ των δύο κορυφαίων ...

του Πάνου Νικολακόπουλου
Όσοι περίμεναν με αγωνία τα δύο «El Classico» για τα προημιτελικά του Copa del rey μεταξύ των δύο κορυφαίων ομάδων του πλανήτη Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελονα ευχαριστήθηκαν θέαμα και συγκινήσεις, που μόνο το ποδόσφαιρο μπορεί να χαρίσει. Οι "μπλαουγκράνα" κατάφεραν και πέταξαν έξω τους περσινούς κυπελλούχους Ισπανίας μετά από 180 αγωνιστικά λεπτά με συνολικό σκορ 4-3 υπέρ τους και ελπίζουν στη κατάκτηση του Copa del rey, ύστερα από τρία χρόνια, έχοντας κατακτήσει το τελευταίο τρόπαιο το 2009. Από την άλλη οι "ροχιμπλάνκος" πάλεψαν με νύχια και με δόντια αλλά τελικά πλήρωσαν τα λάθη του πρώτου αγώνα και στρέφονται τώρα πλέον στο πρωτάθλημα και στο Champions League.
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή πριν περίπου μία εβδομάδα η Ρεαλ υποδέχτηκε την Μπαρτσελονα στο "Μπερναμπέου" στις 18/1/2012 σε έναν αγώνα, όπου για ακόμα μια φορά τα τελευταία χρόνια η ομάδα του Γκουαρντιόλα έφυγε με το διπλό και δημιούργησε μια απίστευτη παράδοση για τον ίδιο τον Πεπ, έχοντας σε 7 παιχνίδια στην έδρα της Ρεαλ 5 νίκες και 2 ισοπαλίες χωρίς καμία ήττα! Η Μπάρτσα επικράτησε με το φτωχό για το συγκεκριμένο αγώνα 1-2 παίρνοντας προβάδισμα για τη ρεβάνς, αν και η Ρεάλ ευτύχησε να προηγηθεί με την πρώτη της ευκαιρία χάρις σε γκολ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 12' λεπτό. Η παρέα του Μέσι κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα και να γυρίσει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο με τα γκολ του capitanο Πουγιόλ στο 49' από κόρνερ του μαέστρου Τσάβι και να κάνει την ολική ανατροπή στο παιχνίδι από αριστουργηματική πάσα του Μέσι και σκόρερ τον Αμπινταλ στο 77΄ και δημιουργώντας την πεποίθηση ότι αυτή η ομάδα στη καλή της μέρα μπορεί να κερδίσει οποιονδήποτε αντίπαλο. Ο Μουρίνιο άλλαξε το σύστημα για εκείνο το ματς παίζοντας με 4-3-3 αντί του καθιερωμένου 4-2-3-1, τοποθετώντας στην τριάδα των χαφ τον Πέπε ανάμεσα σε Αλόνσο και Ντιαρά και στη επίθεση πλαισίωσε τον Μπενζεμα με Ρονάλντο και Ιγκουαίν. Από την άλλη, ο Γκουαρντιόλα παρέταξε την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα με κεντρικό δίδυμο στην άμυνα Πικέ-Πουγιόλ, στην τριάδα των χαφ Μπουσκέτς-Τσάβι-Φάμπρεγκας και στην επίθεση Ινιέστα-Μέσι-Σάντσες με το συνηθισμένο 4-3-3. Ο αγώνας στιγματίστηκε από το αντιαθλητικό παιχνίδι του προκλητικού Πέπε, καθώς δε δίστασε να πατήσει το χέρι του πεσμένου Μέσι με τις τάπες. Παρόλα ταύτα δεν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα από το διαιτητή της αναμέτρησης!
Στη ρεβάνς της περασμένης Τετάρτης στο Καμπ Νου ο Μουρίνιο παρέταξε τη Ρεαλ Μαδρίτης με ορθολογικό σχήμα βάζωντας στον αγώνα τον φορμαρισμένο Οζίλ και τον πάντα επικίνδυνο Κακά με αποτέλεσμα να δυσκολέψει πολύ την Μπαρτσελόνα, η οποία παρατάχτηκε με την ίδια ενδεκάδα του πρώτου αγώνα. Αυτή τη φορά η Ρεάλ πρέσαρε ψηλά και είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ με τον Ιγκουαιν και τον Ρονάλντο αλλά και με τη βολίδα του Οζίλ στο 26' που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του γενικά ασταθή Πίντο! Όμως η Μπάρτσα για ακόμα μια φορά είχε την απάντηση στο παιχνίδι, όταν στο 43' με αντεπίθεση και ασίστ του Μέσι στον Πέδρο έπιασε στον ύπνο τη Ρεάλ κάνοντας το 1-0 και πήρε για τα καλά τα ηνία στο σκορ έπειτα από το κεραυνό του Ντάνι Άλβες στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου γράφοντας το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους! Μπορεί το σκορ να θεωρηθεί άδικο αλλά στο ποδόσφαιρο δεν μετράνε οι ευκαιρίες αλλά το πόσες φορές μπαίνει η μπάλα στο πλεχτό. Στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου η Μπάρτσα έδειχνε να ελέγχει τον αγώνα και να κρατά γερά τη πρόκριση όμως στο 68' ο Ρονάλντο βρέθηκε μόνος απέναντι στο Πίντο, μετά από πάσα του εκπληκτικού Οζίλ φέρνοντας στον αγώνα νέο ενδιαφέρον. Το παιχνίδι "γύρισε" στο 72' σε 2-2 μετά από λανθασμένο διώξιμο του Πικέ και από εξαιρετική ενέργεια του Μπενζεμά, που "ζάλισε" τον Πουγιόλ και πλάσαρε με άνεση τον Πίντο παγώνοντας για πρώτη φορά το Καμπ Νου! Η αγωνία κρατήθηκε με αμείωτο το ενδιαφέρον ως το τέλος του αγώνα αλλά το τελικό σκορ δεν άλλαξε και το 2-2 έφερε τη Μπαρτσελόνα στον ημιτελικό και την αξιέπαινη Ρεάλ στο καναβάτσο.
Η κόντρα ΡΕΑΛ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ θα συνεχιστεί για φέτος καθώς απομένει ένα σίγουρο παιχνίδι στο πρωτάθλημα στο Καμπ Νου αλλά οι δυο τους δεν αποκλείεται να βρεθούν αντιμέτωποι και στο Champions League.
Εν αναμονή για το επόμενο «El Classico», λοιπόν….