Ο πεντάλογος του "El Clasico"

του Μάριου Μάντζου "Κύριοι, δεν παίζετε πια μόνοι σας"! Εμμέσως πλην σαφώς, αυτό "βροντοφώναξε" η Ρεάλ Μαδρίτης πρ...

του Μάριου Μάντζου
"Κύριοι, δεν παίζετε πια μόνοι σας"! Εμμέσως πλην σαφώς, αυτό "βροντοφώναξε" η Ρεάλ Μαδρίτης πριν από λίγη ώρα στο Καμπ Νου. Πάρα πολύς κόσμος απορούσε για το αν υπάρχει όντως αυτήν τη στιγμή ομάδα που να μπορεί να σταματήσει την Μπαρσελόνα, ενώ πολλοί ήταν εκείνοι που είχαν δεδομένη την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου Champions League από τους Καταλανούς. Ναι, λοιπόν, υπάρχει ομάδα! Και τη λένε Ρεάλ Μαδρίτης.
H "Βασίλισσα" του ποδοσφαίρου μετά από μία αντρίκεια εμφάνιση πήρε εν τέλει το πολυπόθητο διπλό και απέδειξε ότι το φετινό πρωτάθλημα της αξίζει δικαιωματικά. Προσωπικά, παρακολούθησα ολόκληρο τον αγώνα μέσω Internet κι ευτυχώς τα κατάφερα, παρόλες τις ανησυχίες μου περί υπερφορτωμένου δικτύου ή αργής σύνδεσης. Έβγαλα, λοιπόν, κι εγώ τα δικά μου συμπεράσματα ως προς το "El clasico", εντοπίζοντας πέντε σημεία πάνω στα οποία η Ρεάλ "έχτισε" τη σημερινή της νίκη. Ας τα δούμε, λοιπόν.

Πού κρίθηκε το ματς;

1) Στο σπάνιο φαινόμενο τραγικού λάθους του Πουγιόλ.
Η μεγάλη κλάση του Κάρλες Πουγιόλ ήταν το μόνο πράγμα που δε φάνηκε στη φάση του 17ου λεπτού. Ίσως να μη βρούμε και κανένα τόσο παιδαριώδες λάθος του αρχηγού της Μπάρτσα, εάν ανατρέξουμε στο παρελθόν. Κάτι τόσο σπάνιο, επομένως, έδωσε το γκολ στον Κεντίρα, κάτι που σαφώς ήταν αποφασιστικός παράγοντας για το διπλό της Ρεάλ.

2) Στο εκπληκτικό στήσιμο του Μουρίνιο και τον περιορισμό των ατού της Μπάρτσα.
Ίσως ο πιο βασικός λόγος που οι τρεις βαθμοί πήγαν προς Μαδρίτη μεριά. Η κακή απόδοση της Μπαρσελόνα τόσο σε ομαδικό, όσο και σε ατομικό επίπεδο οφείλεται κατά κύριο λόγο στην εξαιρετική τοποθέτηση και λειτουργικότητα των παικτών της Ρεάλ στον αγωνιστικό χώρο του Καμπ Νου. Ο Ζοζέ Μουρίνιο εμπιστεύθηκε την ενδεκάδα του Μονάχου, έχοντας μια πιο αμυντική προσέγγιση, και κατάφερε να κατατροπώσει τους παίκτες-κλειδιά των γηπεδούχων. Ιδιαίτερα οι Μέσι και Ινιέστα ήταν απογοητευτικά παγιδευμένοι στην αμυντική λειτουργία της Ρεάλ. Εξαιρετικός ο Πορτογάλος τεχνικός των φιλοξενούμενων.

3) Στην τρομακτική αστοχία του Τέγιο.
Ο μοιραίος του "El clasico". Πέραν ενός τρομερά άστοχου σουτ στο 52', ήρθε η φάση του 54' να του δώσει δικαιωματικά τίτλο αστοχίας. Ο Τιάγο τον βγάζει μόνο του απέναντι από τον Κασίγιας κι εκείνος στέλνει την μπάλα απελπιστικά ψηλά από την εστία και πιθανότατα στα χέρια κάποιοι τυχερού φιλάθλου. Εκεί, εάν η Μπάρτσα ισοφάριζε τα πράγματα θα ήταν διαφορετικά διότι θα απέμενε πολύ περισσότερος χρόνος (40 περίπου λεπτά) για να επιτευχθεί και δεύτερο γκολ, την ώρα που η ψυχολογία θα ήταν με το μέρος των Καταλανών. Φάση-κλειδί, λοιπόν, εκείνη του 54'.

Ο Κριστιάνο Ρονάλντο
σημειώνει το 1-2 στο 73'
4) Στην κλάση του Ρονάλντο.
Η αλήθεια είναι ότι κάποια πράγματα στο παιχνίδι του Πορτογάλου δε μου αρέσουν και θεωρώ ότι εάν του έλειπαν, θα ήταν ακόμη καλύτερος από όσο είναι τώρα. Δεν παύει όμως να αποτελεί έναν κορυφαίο παίκτη στην ιστορία του παγκόσμιου ποδοσφαίρου. Και, ξέρετε, τέτοιοι παίκτες δε θέλουν πολλά-πολλά για να δείξουν την ποιότητά τους. Μία φάση χρειάζεται, μία επαφή. Στο 73' λοιπόν κι ενώ η Μπάρτσα έχει ισοφαρίσει τρία λεπτά νωρίτερα και τρέχει για να πάρει τη νίκη, έρχεται το εκπληκτικό τελείωμα του Κριστιάνο Ρονάλντο για να βάλει και πάλι τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού. Ένα γκολ που εν τέλει έδωσε τη νίκη-τίτλος στη Ρεάλ. Πολλά συγχαρητήρια στον Οζίλ για την εκπληκτική του κάθετη πάσα, για να μην ξεχνιόμαστε.

5) Στο "σπάσιμο" του τσαμπουκά της Μπάρτσα.
Το timing στο οποίο "χτύπησε" η Ρεάλ και στις δύο περιπτώσεις γκολ ήταν το κατάλληλο, ώστε να... "σκαλώσει" το μυαλό των παικτών της Μπαρσελόνα. Στο 0-1, η Ρεάλ έχει ήδη μπει δυνατά και καταφέρνει από πολύ νωρίς να πάρει "κεφάλι" στο σκορ, δείχνοντας από τα πρώτα κιόλας λεπτά ότι οι παίκτες της είναι αποφασισμένοι για διπλό, γεγονός που σίγουρα ταρακούνησε πολύ τους παίκτες των "μπλαουγκράνα". Αυτό φάνηκε κι από την αργή μετάβαση της Μπάρτσα από το σοκ του 0-1 στην προσπάθεια με αξιώσεις για ισοφάριση. Και δεύτερον, μόλις οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν και πήραν τα πάνω τους, η Ρεάλ σκοράρει εκ νέου και παίρνει τον τσαμπουκά της Μπάρτσα τρία λεπτά αργότερα. Δύο γκολ σε δύο χρονικά σημεία, στα οποία η Ρεάλ όφειλε να σκοράρει εάν ήθελε να πάρει τη νίκη.

Πολλοί σίγουρα θα αναφέρουν ότι το αποψινό διπλό της Ρεάλ οφείλεται στην κακή εμφάνιση της Μπαρσελόνα, ωστόσο αυτό είναι κάτι το ανακριβές κατά τη δική μου γνώμη. Κι αυτό επειδή η Ρεάλ ήταν εκείνη που, με το παιχνίδι της και την εκπληκτική της παρουσία στο Καμπ Νου, ανάγκασε την Μπαρσελόνα να μην πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης.
Το +7 πλέον τέσσερις αγωνιστικές πριν τη λήξη της Primera Division έχει ήδη φέρει τα χαμόγελα και την περηφάνια στις τάξεις των Μαδριλένων, καθώς η κούπα του πρωταθλήματος αυτήν τη στιγμή βρίσκεται καθ' οδόν για το Santiago Bernabeu, όπου μία θέση στην τροπαιοθήκη της Ρεάλ Μαδρίτης την περιμένει.