Ο Πασαδόρος | Νίκη ψυχολογίας στη Λιουμπλιανα

του Φώτη Γιαννακόπουλου Τη δεύτερη νίκη του στην Ευρωλίγκα πέτυχε ο Παναθηναϊκός στη Σλοβενία με 85-67 απέναντι στην Ολύμπια Λιο...

του Φώτη Γιαννακόπουλου
Τη δεύτερη νίκη του στην Ευρωλίγκα πέτυχε ο Παναθηναϊκός στη Σλοβενία με 85-67 απέναντι στην Ολύμπια Λιουμπλιάνας. Έτσι, οι "πράσινοι" ξεπέρασαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό και πλέον ισοβαθμούν στην κορυφή του α' ομίλου με τις Φενερμπαχτσέ και Ρεάλ Μαδρίτης.

Στη χθεσινή αναμέτρηση, ο Παναθηναϊκός είχε σε εξαιρετική βραδιά τους Λάσμε και Μασιούλις. Ο πρώτος κυριαρχούσε στη ρακέτα και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 13 πόντους, ενώ ο δεύτερος ήταν απλά εξαιρετικός, σημειώνοντας 18 πόντους. Στο πρώτο ημίχρονο, καίριο σημείο για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το β' δεκάλεπτο, αφού το ''τριφύλλι'', ανοίγοντας διάδρομους, ανέβασε τη διάφορα στο +11. Το ημίχρονο έληξε 38-50 με τους πέντε τελευταίους πόντους από το Γιαννόπουλο.
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός συνέχισε το... "βιολί" του. Οι Διαμαντίδης και Λάσμε έκαναν ό,τι ήθελαν στο γήπεδο και η διάφορα εκτοξεύτηκε στο +16. Κάπου εκεί οι "πράσινοι" έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους και δεν σκόραραν για τρία περίπου λεπτά. Η Ολύμπια εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της ελληνικής ομάδας και μείωσε στο -12 (42-54), αλλά ο Παναθηναϊκός επανήλθε ξανά και αντέδρασε με το δεκάλεπτο να τελειώνει 50-69. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού πλέον η κατάσταση δεν μπορούσε να ανατραπεί, ο Πεδουλάκης προχώρησε σε αλλαγές. Ο Λάσμε συνέχιζε να εντυπωσιάζει σε άμυνα και επίθεση και οι καλοί συνδυασμοί με τον Τσαρτσαρή έδωσαν σημαντικές ανάσες στην ομάδα. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε στο +18 (67-85), παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Σλοβένων.
Όπως τόνισε και ο coach των Πρασίνων, αυτή η νίκη θα δράσει καταλυτικά στην ψυχολογία των παικτών για τη δύσκολη συνέχεια που έπεται σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 38-50, 50-69, 67-85
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 2, Πάνκο 9, Ματσιούλις 18(3), Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 14(1), Λάσμε 13, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 5(1), Κίτσεν 4, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος 12(3), Σχορτσανίτης 4.