Στην Αντεπίθεση | Two Men Show…Μέσσι-Ρονάλντο 2-2

του Πάνου Νικολακόπουλου Έλαμψαν για ακόμα ένα παιχνίδι Μέσσι και Ρονάλντο Ακόμα ένα σπουδαίο "Ελ Κλασσικό" τελείωσ...

του Πάνου Νικολακόπουλου

Έλαμψαν για ακόμα ένα παιχνίδι Μέσσι και Ρονάλντο
Ακόμα ένα σπουδαίο "Ελ Κλασσικό" τελείωσε και ίσως αυτή τη φορά θα θέλαμε όλοι να μην ακούσουμε τη σφυρίχτρα του διαιτητή στο τέλος του αγώνα! Η Μπαρτσελόνα υποδέχθηκε τη Ρεάλ Μαδρίτης για την 7η αγωνιστική της Primera Division, σε ένα παιχνίδι ζωής και θανάτου για την ομάδα του Μουρίνιο, διότι σε ενδεχόμενη ήττα θα έμενε 11 ολόκληρους βαθμούς πίσω από τους "μπλαουγκράνα" και ουσιαστικά θα τελείωνε την υπόθεση τίτλος, πριν καλά-καλά μπούμε στο χειμώνα.

Ο Ρονάλντο το γνώριζε αυτό και έδωσε την απάντησή του στο 22ο λεπτό. Μετά από τρομερή κυκλοφορία της μπάλας από τους Μαδριλένους, ο Μπενζεμά έδωσε την ασίστ στον Πορτογάλο και αυτός νίκησε εύκολα τον Βαλντές. Η "βασίλισσα" είχε την ευκαιρία να διευρύνει το σκορ του παιχνιδιού, όταν στο 28ο λεπτό "ζάλισε" τη ριψοκίνδυνη άμυνα της Μπάρτσα, με τον Μπενζεμά να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Βαλντές, ανακουφίζοντας τους οπαδούς της Μπαρτσελόνα.
Ο Μέσσι, όμως, είχε και αυτός την απάντησή του, καθώς στο 30ο λεπτό, μετά από σέντρα του Πέδρο και λανθασμένη απόκρουση του Πέπε, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα της Ρεάλ και ισοφάρισε με ιδανικό πλασέ. 1-1. Το ημίχρονο τελείωσε, χωρίς κάποια άλλη σπουδαία ευκαιρία, αλλά με υψηλό ρυθμό και έντονο πάθος και από τις δύο ομάδες!
Εξαιρετικό το Μωσαικό στο Καμπ Νου
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να ανεβάζει στροφές και να πιέζει τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία καραδοκούσε στην αντεπίθεση, περιμένοντας ένα λάθος από το δίδυμο Μασκεράνο- Αντριάνο, ώστε να προηγηθεί ξανά. Η Μπαρτσελόνα τελικά στο 59ο λεπτό έκανε την ανατροπή χάρις την αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ από τον μεγάλο Λιονέλ Μέσσι, ο οποίος ξέσπασε μετά το δεύτερο γκολ του σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Εκεί που όλα έδειχναν, ότι η Μπάρτσα θα έπαιρνε εκδίκηση για το περσινό 1-2 στην έδρα της, ο Ρονάλντο ξαναέβαλε τη Ρεάλ στο παιχνίδι, αφού μετά την ασίστ του Οζίλ έκανε εύκολα το 2-2 στο 65ο λεπτό, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο "Ελ Κλασσικό".
Στο τελευταίο δεκάλεπτό, η Μπαρτσελόνα πίεσε ασφυκτικά τους "Ροχιμπλάνκος" και θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αν το σουτ του Μοντόγια στο 89ο λεπτό δεν είχε σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι και αν ο Πέδρο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων είχε βρει την αριστερή γωνία του τέρματος του Ίκερ Κασίγιας.
Το τελικό σκορ του αγώνα μπορεί να μην άφησε ικανοποιημένους τους φιλάθλους και των δυο ομάδων αλλά σίγουρα εντυπωσίασε τους οπαδούς της "στρογγυλής θεάς". Η Μπαρτσελόνα έχει το προβάδισμα με τους 8 βαθμούς διαφορά και, αν συνεχίσει να τα πηγαίνει καλά στο πρωτάθλημα, έχει πολλές ελπίδες να γυρίσει στη κορυφή, μετά από ένα χρόνο απουσίας. Από την άλλη μεριά, η Ρεάλ Μαδρίτης έχει ένα βουνό να ανέβει, αλλά, αν βρει τη περσινή καλή της φόρμα, μπορεί να κάνει μια μεγάλη ανατροπή!
Όσο για τους δύο αστέρες, Μέσσι και Ρονάλντο, απλά θα πούμε, ότι αυτή τη στιγμή κλέβουν την παράσταση στο ποδοσφαιρικό πλανήτη μας!