Ο Πασαδόρος | Από το κακό στο χειρότερο...

του Φώτη Γιαννακόπουλου Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την άσχημη αγωνιστική του κατάσταση στην όποια βρίσκεται,...

του Φώτη Γιαννακόπουλου

Για ακόμη ένα παιχνίδι ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε την άσχημη αγωνιστική του κατάσταση στην όποια βρίσκεται, γνωρίζοντας νέα ήττα από τη ρωσική Χιμκι (67-79) στο ΟΑΚΑ. Αυτή η ήττα μπλέκει σε μπελάδες το ''Τριφύλλι'' όσον αφορά την πρόκριση του στο Τop 16 της Euroleague. Χαρακτηριστικό της άσχημης εμφάνισης είναι πως ο αρχηγός των ''Πρασίνων'', Δημήτρης Διαμαντίδης, έμεινε απόντος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Όσον αφορά λοιπόν, το χθεσινό παιχνίδι, στο πρώτο δεκάλεπτο, η παρουσία του ''Σόφο'' κάτω από τη ρακέτα και του Μασιουλις στην περιφέρεια έδιναν  λύσεις στην επίθεση. Μάλιστα οι γηπεδούχοι, αν δεν έχαναν τόσο εύκολα τα επιθετικά ριμπάουντ θα εξασφάλιζαν μεγαλύτερη διάφορα. Ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με 23-17, με το Παναθηναϊκό να προηγείται, στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού άνοιξε.
Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να έχει μια μικρή διάφορα ασφάλειας, ωστόσο ένα σερί και τα πολλά ριμπάουντ των Ρώσων μείωσαν το σκορ σε 41-38 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο καθένας παρατήρησε πως πρόκειται για ένα ντέρμπυ. Οι συνεχείς εναλλαγές στo σκορ και η φόρτωση του Σχορτσιανιτη με τέσσερα φάουλ, με αποτέλεσμα να κάτσει στο πάγκο, έδιναν καθαρό πλεονέκτημα στους φιλοξενούμενους. Οι ατομικές προσπάθειες, κυρίως με τον Ουκιτς, ήταν εκείνες που κράταγαν το ''Τριφύλλι'' ζωντανό. Η τέταρτη περίοδος έβαλε ''ταφόπλακα'' στις προσπάθειες των ''Πράσινων'' για να κατακτήσουν τη πολυπόθητη νίκη. Τα πολλά λάθη, τα άστοχα σουτ μεγάλωναν τη διάφορα υπέρ της Χιμκι. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού, όντας οι περισσότεροι άπειροι σε τέτοιες κρίσιμες αναμετρήσεις, γέμισαν άγχος, κάτι που αποδεικνύουν οι απρόσεκτες επιθέσεις και το γεγονός ότι για πέντε λεπτά δεν σημείωσαν καλάθι! Η κατάσταση δεν μπορούσε να ανατραπεί με αποτέλεσμα την ήττα με 67-79.
Μετά τη χθεσινή ήττα, ο πρόεδρος της ΚΑΕ ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ πήγε στα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ. Ο προβληματισμός του και η ανησυχία του για τη συνέχεια τον οδήγησαν σε ολιγόλεπτη συζήτηση με το τεχνικό team. Χαρακτηριστικό του προβληματισμού και της κακής πορείας δεν είναι μόνο τα άσχημα αποτελέσματα, αλλά και οι αποδοκιμασίες του κόσμου. Το ζήτημα όμως είναι, να στηρίξουν όλοι τον αγαπημένο τους σύλλογο ακόμα και σε αυτή τη δύσκολη περίοδο. Τα ''γιουχαρίσματα'' και οι φωνές δεν ωφελούν κανέναν. Το χειροκρότημα και τα συνθήματα ενθαρρύνουν για τη συνέχεια που έπεται. Στη συνέντευξη τύπου ο Πεδουλάκης, απέδωσε την ήττα της ομάδας στην πίεση που δέχεται, δηλώνοντας χαρακτηριστικά πως λείπει η αυτοπεποίθηση.
Εδώ λοιπόν, θα μαστέ  να δούμε αν ο φετινός Παναθηναϊκός θα βγει από το τέλμα στο οποίο έχει εγκλωβιστεί και αν θα καταφέρει να ''αγγίξει'', έστω και για λίγο, τις παλιές του δόξες.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-38, 58-58, 67-79
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 6, Πάνκο 1, Ματσιούλις 11 (3), Ούκιτς 13 (2), Λάσμε 9, Τσαρτσαρής 3,Διαμαντίδης, Κίτσεν 8, Σκορδίλης 4, Σχορτσανίτης 12.
ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Ογκουστίν 4, Φριντζόν 10(1), Κόπονεν 12 (2), Λόντσαρ 14, Ρίβερς 2, Μόνια 4, Κοστόφ, Ζουκανένκο 2, Πλάνινιτς 18(1), Ντέιβις 13, Νίλσεν.