Ο Πασαδόρος | Ήττα και κακή εμφάνιση

του Φώτη Γιαννακόπουλου Την ήττα γνώρισαν χθες οι ''Πράσινοι'' στην Τουρκία από τη Φενερμπαχτσέ Ούλκερ με 73-64, στο...

του Φώτη Γιαννακόπουλου
Την ήττα γνώρισαν χθες οι ''Πράσινοι'' στην Τουρκία από τη Φενερμπαχτσέ Ούλκερ με 73-64, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Euroleague. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό, μετά από εκείνη στη Μαδρίτη, ο οποίος μετρά δύο νίκες και δύο ήττες. Το "τριφύλλι" είχε αμέτρητα λάθη (23) και δεν κατάφερε να κοντράρει τους Τούρκους, παρά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο και προς το τέλος του αγώνα, όταν πια η Ούλκερ είχε χαλαρώσει. Κορυφαίος ήταν ο αρχηγός της ομάδας, Διαμαντίδης με 12 πόντους και ακολούθησαν οι Μασιούλις και Ούκιτς με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα. Για τη Φενέρ 13 πόντους σημείωσε ο Μπογκντάνοβιτς και 12 ο Κάραμαν, που εκτέλεσαν τους ''πράσινους'' στη δεύτερη περίοδο με τα τρίποντά τους, ενώ ο Μπατίστ είχε 6 (συνεχόμενους με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου) και ο Σάτο 7.
Τα πολλά λάθη του ''τριφυλλιού'' και τα εύστοχα τρίποντα βοήθησαν τη Φενέρ να αυξήσει τη διάφορα. Χαρακτηριστικό παράδειγμα των πολλών λαθών αποτελεί, πως με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός έκανε πέντε λάθος συνεχόμενες επιθέσεις! Όταν ξύπνησε η ελληνική ομάδα ήταν πλέον αργά, αφού απέμεναν λίγα λεπτά για τη λήξη της αναμέτρησης. Η αποστολή του Παναθηναϊκού στην Πόλη είχε το χαρακτήρα της ''επίσκεψης'', αφού μπορεί να είδε δυο παλιούς γνώριμους του, Μπατιστ και Σατο, ωστόσο τους γηπεδούχους δεν μπόρεσε να τους πιέσει σχεδόν καθόλου. Όπως και να χει, η ήττα αυτή θεωρούνταν εντός προγράμματος, αφού οι Τούρκοι συγκαταλέγονται στα φαβορί για την κατάκτηση της φετινής Euroleague. Αυτό που ξεχώρισε από το χθεσινό αγώνα ήταν τα λόγια στην συνέντευξη τύπου του Μαικ Μπατιστ. Ο Αμερικανός δήλωσε πως δεν έχει ξεχάσει την πρώην ομάδα του και άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο για επιστροφή στο ''Τριφύλλι''. Οι ''πράσινοι'' ξεχνούν την χθεσινή ήττα και συνεχίζουν προετοιμασία για συνέχεια σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Δεκάλεπτα: 19-17, 42-29, 58-41,

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Πιανιτζάνι): ΜακΚάλεμπ 13, Ονάν 4, Σάτο 7, Μπρέμερ 8, Άντερσεν 2, Σαβάς 3, Μπατίστ 6, Καραμάν 12, Μπογκντάνοβιτς 13, Πρέλτζιτς 5.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος, Πάνκο 9, Ματσιούλις 14 (10 ριμπ.), Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 11, Λάσμε 7 (8 ριμπ., 2 τάπες), Τσαρτσαρής 2 (5 λάθη), Διαμαντίδης 12 (6 λάθη), Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σχορτσανίτης 7 (7 ριμπ., 4 ασίστ).

Διαιτητές: Γιούνγκεμπραντ (Φινλανδία), Λότερμοζερ (Γερμανία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία). Φώτης Γιαννακόπουλος