O Πασαδόρος | Όλα για όλα στο Λονδίνο

του Φώτη Γιαννακόπουλου Ναι, είναι πραγματικότητα! Ο Παναθηναϊκός κέρδισε χθες το βράδυ τη σλοβενική Μάριμπορ με 1-0 στο ΟΑΚΑ, χάρ...

του Φώτη Γιαννακόπουλου
Ναι, είναι πραγματικότητα! Ο Παναθηναϊκός κέρδισε χθες το βράδυ τη σλοβενική Μάριμπορ με 1-0 στο ΟΑΚΑ, χάρη σε γκολ του Βιτόλο, και διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League. Υπάρχει όμως μια βασική προϋπόθεση για να επιτευχθεί η πρόκριση. Ποια είναι αυτή; Ευτυχώς ή δυστυχώς, το "τριφύλλι" οφείλει να επικρατήσει σε δύο εβδομάδες της Τότεναμ στο Λονδίνο. Ο βαθμός δυσκολίας μεγάλος, αφού οι "πετεινοί", σε περίπτωση ήττας, αποχωρούν από τη διοργάνωση, ωστόσο, όπως και να 'χει, ο Παναθηναϊκός πηγαίνει για την υπέρβαση στο White Hart Lane.
Ας αφήσουμε όμως στην άκρη την τελευταία αγωνιστική στην Αγγλία και ας ασχοληθούμε με τη χθεσινή αναμέτρηση. Ο Ρότσα, σκεπτόμενος λογικά και επειδή επιθυμούσε να εξαντλήσει όλες τις πιθανότητες πρόκρισης του Παναθηναϊκού, χρησιμοποίησε την ίδια ενδεκάδα με εκείνη εναντίον του ΠΑΟΚ (2-0), αφού πέρα από τη νίκη οι "πράσινοι" είχαν και αξιόλογη εμφάνιση. Αυτό που διαπιστώθηκε με την έναρξη του αγώνα ήταν πως οι παίκτες, όντας έτοιμοι για την αναμέτρηση, έδειχναν πάθος και όρεξη για να κατακτήσουν τη νίκη. Με τους Ζέκα και Μαυρία να είναι σε εξαιρετική βραδιά, ο Παναθηναϊκός πίεζε ψηλά και έκανες φάσεις για γκολ, όπως η κεφάλια του Τοτσέ στο 17ο λεπτό. Η πίεση ψηλά υπήρχε, δεν υπήρχε όμως το καθαρό μυαλό για να τελειώσουν οι παίκτες τις φάσεις. Ο μοιραίος της χθεσινής αναμέτρησης, ο Ισπανός Τοτσέ (έχανε τα άχαστα-έβγαζε τη μπάλα από το αντίπαλο τέρμα), στο 43ο λεπτό χάνει κλασσικό τετ-α-τετ μετά από αδράνεια της άμυνας των Σλοβένων. Η μοίρα, όμως, επιφύλασσε το καλύτερο για το τέλος. Ενώ το ημίχρονο κόντευε στη λήξη του, ένα χέρι του Μέγιατς αφήνει τη Μάριμπορ με 10 παίκτες, μετά από δεύτερη κίτρινη κάρτα στον παίκτη. Οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με το 0-0, με το πλεονέκτημα αυτή τη φορά να είναι στην πλευρά του Παναθηναϊκού.
Η ελληνική ομάδα συνέχιζε να πιέζει με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, επιτίθονταν κυρίως από τα πλάγια, με αποτέλεσμα το πέναλτι που κέρδισε ο Σεϊταρίδης μετά από χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Βιτόλο, όμως, χαράμισε την ευκαιρία να προηγηθεί η ομάδα του σημαδεύοντας το δοκάρι. Η ίδια όμως ιστορία επαναλήφθηκε δώδεκα λεπτά αργότερα. Ο Βιτόλο με εξαιρετική ατομική ενέργεια "πατάει" στην αντίπαλη περιοχή, ανατρέπεται και κερδίζει ένα ακόμη πέναλτι. Αυτήν τη φορά, ο εκτελεστής είναι και πάλι ο Βιτολο. Με το άγχος να τον έχει κυριεύσει για να μην αστοχήσει για δεύτερη φορά, εκτελεί. Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 1-0 και πλέον είναι το ξεκάθαρο φαβορί. Το παιχνίδι ανοίγει, αφού η Μάριμπορ επιτίθεται για να σημειώσει ένα τουλάχιστον γκολ. Μαυρίας και Πετρόπουλος χάνουν αρκετές ευκαιρίες. Ενώ όλα κύλαγαν όπως έπρεπε για τους "πράσινους", στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Καρνέζης έσωσε την ομάδα από μια αναπάντεχη ισοπαλία. Ο Έλληνας τερματοφύλακας αποκρούει την μπάλα σε μεγάλη ευκαιρία των Σλοβένων.
Η πρώτη ευρωπαϊκή νίκη για φέτος είναι γεγονός για τον Παναθηναϊκό, ο όποιος παραμένει ζωντανός στο παιχνίδι της πρόκρισης μετά και το 0-0 που έφεραν η Λάτσιο με την Τοττεναμ στη Ρώμη. Όλα όμως θα ξεκαθαριστούν στο Λονδίνο, όπου ο Παναθηναϊκός παίζει το "τελευταίο του χαρτί" και διεκδικεί μόνο τη νίκη.
Συμπεράσματα από το χθεσινό αγώνα; Αρκετά και ενθαρρυντικά για τη συνέχεια. Όρεξη, μεράκι, ισχυρή βούληση και πολλή επίθεση, τα στοιχεία του νέου Παναθηναϊκού. Μάλλον για να "ξυπνήσει" από τη λήθη στην όποια είχε "εγκλωβιστεί", χρειαζόταν ένα ισχυρό "χαστούκι" από τα αποδυτήρια, το οποίο έδωσε η έλευση του Ρότσα. Ο Αργεντίνος στη συνέντευξη Τύπου δήλωσε απόλυτα ικανοποιημένος από την εμφάνιση των παικτών του και εστίασε στην αναμέτρηση που ακολουθεί με τον Πλατανιά για τη Superleague. Τα αποτελέσματα έρχονται όπως τα θέλει ο Ρότσα και ο Παναθηναϊκός δείχνει ανανεωμένος. Η αναγέννηση όμως αυτή θα έχει διάρκεια;