Βουρ για το σεντόνι, ρε Δικέφαλε!

Ομάδα σαφέστατα ανανεωμένη. Ο πήχης ψηλά για τον ΠΑΟΚ, που σήμερα παίζει τον πρώτο του ευρωπαϊκό αγώνα για τη φετινή αγωνιστική περίοδο....

Ομάδα σαφέστατα ανανεωμένη. Ο πήχης ψηλά για τον ΠΑΟΚ, που σήμερα παίζει τον πρώτο του ευρωπαϊκό αγώνα για τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Με στόχο τη νίκη και κατά προτίμηση με ένα σκορ ασφαλείας, που θα τον βάλει σε θέση οδηγού για την πρόκριση στα play-off του Champions League, ο "Δικέφαλος του Βορρά" θα φιλοξενήσει στις 21:00 (OTE Sport 1) την σκληροτράχηλη Μέταλιστ από το Χάρκοβο της Ουκρανίας. Άδεια λόγω τιμωρίας η Τούμπα.

Οι Ουκρανοί έχουν ήδη ξεκινήσει τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα και μάλιστα έχουν πετύχει το απόλυτο στις τρεις πρώτες αγωνιστικές! Αυτό δείχνει ξεκάθαρα ότι το έργο του ΠΑΟΚ δεν θα είναι καθόλου εύκολο.

Η ομάδα του Χουμπ Στέφενς, ωστόσο, διαθέτει ένα ρόστερ βελτιωμένο συγκριτικά με την περσινή σεζόν, με παίκτες έμπειρους που έχουν παραστάσεις σε μεγάλους αγώνες και μπορούν στο έπακρο να βοηθήσουν το σύλλογο να πετύχει την πρόκριση.

Η Μέταλιστ του παλιού μας γνώριμου Όλεγκ Προτάσφο δεν είναι εύκολος αντίπαλος και θέλει προσοχή. Δέκα λεπτά δεν πρόσεξε ο Ολυμπιακός πέρυσι το Μάρτη και οι Ουκρανοί "κατέστρεψαν" ολόκληρη την ευρωπαϊκή πορεία του "Θρύλου", μισό βήμα πριν τους "8" του Europa League.

Στον ΠΑΟΚ ελπίζουμε να πήραν το μάθημα και σήμερα να φέρουν ακόμη μία επιτυχία για την Ελλάδα φέτος, μετά την αντίστοιχη της Skoda Ξάνθης στον β' προκριματικό του Europa με αντίπαλο τη Λίνφιλντ.

Οι Θεσσαλονικείς πάντως καλούνται να δείξουν γερά... "καρύδια", μιας και δεν θα έχουν στο πλευρό τους έναν από τους κορυφαίους του παίκτες, τον κόσμο του. Το γήπεδο της Τούμπας θα είναι άδειο, καθώς ο ΠΑΟΚ είχε τιμωρηθεί με κεκλεισμένων των θυρών ποινή, λόγω των επεισοδίων στον περσινό αγώνα με τη Ραπίντ Βιέννης.