ΜΠΡΑΒΟ, ΡΕ ΞΑΝΘΗ!

Η πρώτη, φετινή, ευρωπαϊκή επιτυχία για ελληνική ομάδα σημειώθηκε χθες το βράδυ, στο Μπέλφαστ της Βόρειας Ιρλανδίας. Η Skoda Ξάνθη κατά...

Η πρώτη, φετινή, ευρωπαϊκή επιτυχία για ελληνική ομάδα σημειώθηκε χθες το βράδυ, στο Μπέλφαστ της Βόρειας Ιρλανδίας. Η Skoda Ξάνθη κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της 0-1 του πρώτου αγώνα, κερδίζοντας με 1-2 στην παράταση την Λίνφιλντκ, και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Europa League.
Με πρωταγωνιστή τον Μαρσελίνιο που πέτυχε και τα δύο γκολ της, οι Ακρίτες έγραψαν ιστορία καθώς πέτυχαν την πρώτη τους νίκη ever στην Ευρώπη (νίκησε και στα 90 και στα 120 λεπτά).
Πολλά ΜΠΡΑΒΟ και ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στην ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου, που είχε το σθένος να παλέψει και να προκριθεί εκτός έδρας, αγωνιζόμενη με την πλάτη στον τοίχο από το πρώτο ματς, αλλά και με παίκτη λιγότερο από το 44'!
Στον γ' προκριματικό γύρο του Europa League, όπου στον... χορό μπαίνει και ο Αστέρας Τρίπολης, η ΑΟΞάρα θα βρει μπροστά της τη Σταντάρ Λιέγης, την οποία θα υποδεχθεί στα Πηγάδια την 1η Αυγούστου, για το first leg.