Αδίκησε τον εαυτό του

ΣΤΙΣ ΕΠΑΛΞΕΙΣ Γράφει ο Χρήστος Γραβιάς Πρεμιέρα ομίλων στο "Καραισκάκης" με μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, με σο...

ΣΤΙΣ ΕΠΑΛΞΕΙΣ
Γράφει ο Χρήστος Γραβιάς
Πρεμιέρα ομίλων στο "Καραισκάκης" με μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, με σούπερ ξεκίνημα, δύο δοκάρια στο 20λεπτο, 12-11 υπέρ σου τελικές και χάνεις 1-4. Ε, πρέπει να είσαι πολύ... Ολυμπιακός για να το καταφέρεις αυτό! Λες από τη μια, το σκορ δεν λέει πάντα την ακριβή αλήθεια. Και από την άλλη, ότι με το "αν έμπαινε το πρώτο δοκάρι" ή "προηγούμασταν στο ημίχρονο" το ματς θα ήταν ίσως διαφορετικό. Αλλά με το "αν" και το "ίσως", ιστορία δεν γράφεται.

Το φαινομενικά βαρύ σκορ στην πρώτη επίσημη εμφάνιση του Ολυμπιακού για το Τσαμπιονς Λιγκ μπορεί να λειτουργήσει και ευεργετικά, όσο παράδοξο και αν φαίνεται. Εξηγούμαστε:

-Σε ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν αντίπαλο, ομάδα ταχύτατη και με ασφυκτική πίεση, δεν περίμενα να πω πως αχίλλειος πτέρνα θα φανούν τα στημένα. Τρία γκολ-φωτοτυπίες από κόρνερ σημαίνει τροφή για σκέψη για το Μίτσελ και δουλειά εκεί που φαινομενικά "πονάει" η ομάδα.

- Το πρώτο εκπληκτικό ημίχρονο πρέπει να γίνει οδηγός για το πως να χειρίζονται τέτοια ματς μέγιστης δυσκολίας οι "ερυθρόλευκοι". Με πάθος, με συγκέντρωση, όχι με φοβία και κατενάτσιο όλοι πίσω.

- Όπως επίσης να "διαβαστεί" λίγο και το δεύτερο ημίχρονο, όπου ουσιαστικά κατέρρευσαν οι "ερυθρόλευκοι". Το παιχνίδι τελειώνει στο 90' και όχι στο 45': ακριβώς η διαφορά του 1-1 με το 1-4.

Ρεαλιστικά πάντα, ξέραμε πως το να πάρει αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός από τους Γάλλους, ακόμα και στην έδρα του, ακόμα και στην πρεμιέρα που ευνοεί για εκπλήξεις, ήταν τιτάνιο έργο. Δεν είναι δικαιολογίαα, η αλήθεια είναι. Μιλάμε ούτως ή άλλως για μια ομάδα που ο χειρότερός της παίκτης –συγκριτικά- είναι ο Μαρκίνιος ή ο Φαν ντερ Βιλ (και μόνο που το λες σαν... ιεροσυλία ακούγεται).

Τα ματς με Άντερλεχτ και Μπενφίκα θα είναι αυτά που θα "χτυπήσουν" βαθμούς οι Πειραιώτες και εν τέλει θα κρίνουν την ευρωπαϊκή τους συνέχεια. Οι Παριζιάνοι δεν θα χάσουν λογικά την πρωτιά του ομίλου, αν και θα 'ναι καθοριστικό το πού θα χάσουν (εάν χάσουν) βαθμούς.

Σε δύο βδομάδες στο "Κονστάντ βαν ντερ Στοκ" των Βρυξελλών, ο Ολυμπιακός θα δείξει κόντρα στους πρωταθλητές Βελγίου τι του δίδαξε η χθεσινή ήττα.

Σημ.: Το χαμηλό επίπεδο του ελληνικού πρωταθλήματος δεν βοηθάει τους "ερυθρόλευκους" στο να πετυχούν την ευρωπαϊκή υπέρβαση. Πώς να κοντράρεις σε ενενήντα λεπτά ολόκληρη Παρί, όταν οι ομάδες που αντιμετωπίζεις εβδομαδιαία είναι στο επίπεδο Ξάνθης, Παναιτωλικού, Λεβαδειακού; Πώς να φτάσεις το κάτι παραπάνω όταν δεν έχεις κάποιον σοβαρό ανταγωνισμό, που θα σε κάνει και σένα καλύτερο;