ΣΠΑΝΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ Γράφει ο Μάριος Μάντζος 15 Μαρτίου 2007 Εκείνη την ημέρα, κάλλιστα όλη η ποδοσφαιρική Ευρώπη θα μπορ...

ΣΠΑΝΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ
Γράφει ο Μάριος Μάντζος
15 Μαρτίου 2007
Εκείνη την ημέρα, κάλλιστα όλη η ποδοσφαιρική Ευρώπη θα μπορούσε να μιλά για το απίστευτο γκολ του Ματουζάλεμ με αριστοτεχνικό τακουνάκι, με το οποίο η Σαχτάρ πήρε το προβάδισμα για την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ με αντίπαλο τη Σεβίλλη, στο στάδιο Ολιμπίνσκι. Η μοίρα, ωστόσο, είχε γραφτό να πάει η πρόκριση στην ομάδα της Ανδαλουσίας και εκείνη, δύο μήνες μετά, να κατακτήσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά το τρόπαιο. Ο τερματοφύλακας των Ισπανών, Αντρές Παλόπ, πρωταγωνίστησε στη φάση-κλειδί για το δρόμο προς την κούπα. Και δεν μιλάμε για απόκρουση, αλλά για γκολ (!) στο 94ο λεπτό του αγώνα της φάσης των "16" στο Ντόνετσκ, με το οποίο Σαχτάρ και Σεβίλλη πήγαν στην παράταση.

Στο "Σάντσεθ Πιθχουάν", επτά βράδια νωρίτερα, ο Έντσο Μαρέσκα είχε σώσει με πέναλτι (το τρίτο στον αγώνα) την παρτίδα για τη Σεβίλλη ισοφαρίζοντας σε 2-2 στο 88', αλλά το σκορ προφανώς έδινε ένα προβάδισμα στη Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Το προβάδισμα αυτό έγινε ακόμη πιο σαφές, όταν ο Ματουζάλεμ στο 49' πέτυχε ένα συγκλονιστικό γκολ. Ο Μαρέσκα στο 53' ξεκαθάρισε ισοφαρίζοντας ότι οι Σεβιγιάνοι δεν θα τα παρατήσουν εύκολα, αλλά το γκολ του Ελάνο στο 83' έμοιαζε σαν "κύκνειο άσμα" για τους φιλοξενούμενους.

Όλα αυτά μέχρι το 94'. Ο Σεβαντόν προσπαθεί να ελιχθεί από τα δεξιά, καταφέροντας να πάρει ένα κόρνερ. Η τελευταία, απέλπιδα προσπάθεια της Σεβίλλης να γυρίσει στη ζωή. Όλοι μπροστά. Μαζί τους και ο τερματοφύλακας, Αντρές Παλόπ. Ο Ντάνι Άλβες σημαδεύει την "καρδιά" της άμυνας της Σαχτάρ, που έδειξε ιδιαίτερη... επιείκεια στο μαρκάρισμα του Παλόπ. Ο Ισπανός πορτιέρο έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του αιφνιδιασμένου Μπόνταν Σουστ. ΓΚΟΛ!

Δείτε το γκολ του Πάλοπ:

Απίστευτη εξέλιξη. Οι Ανδαλουσιάνοι πανηγυρίζουν σαν τρελοί, καθώς το γκολ αυτό τους έστειλε στην παράταση, από εκεί που ο αποκλεισμός έμοιαζε κάτι παραπάνω από βέβαιος. Αληθινό φιλί της ζωής από τον Παλόπ.

Στην παράταση, ο Σεβαντόν θα σκοράρει στο 105' και θα δώσει μια ιστορική πρόκριση στους κατόχους του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ στους "8" της διοργάνωσης.

Ο Παλόπ εξελίχθηκε σε αληθινό ήρωα στην πορεία της Σεβίλλης προς τη δεύτερη συνεχόμενη κατάκτηση του ΟΥΕΦΑ, όχι μόνο λόγω του τέρματος που σημείωσε, αλλά και λόγω της γενικότερης παρουσίας του στη διοργάνωση και φυσικά την απόκρουση τριών από τα τέσσερα πέναλτι που εκτέλεσαν οι παίκτες της Εσπανιόλ στην ψυχοφθόρο διαδικασία στον τελικό της Γλασκώβης.