Μπαράζ Μουντιάλ: Στο δρόμο για Βραζιλία τα φαβορί

ΣΤΗΝ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ Γράφει ο Πάνος Νικολακόπουλος Πορτογαλία, Γαλλία και Κροατία συμπλήρωσαν μαζί με την Εθνική Ελλάδος το ευρωπαϊκό κο...

ΣΤΗΝ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ
Γράφει ο Πάνος Νικολακόπουλος
Πορτογαλία, Γαλλία και Κροατία συμπλήρωσαν μαζί με την Εθνική Ελλάδος το ευρωπαϊκό κονσέρτο που θα συμμετάσχει στο Μουντιάλ της Βραζιλίας το καλοκαίρι του 2014. Σε μία ακόμη διοργάνωση δεν θα απουσιάσουν τα φαβορί και οι παραδοσιακά μεγάλες δυνάμεις της Ευρώπης.

Η Πορτογαλία πέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Σουηδίας με νίκη 3-2 (συνολικό σκορ 4-2) στην έδρα της και εξασφάλισε το εισιτήριο για το Μουντιάλ. Οι Πορτογάλοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον φορμαρισμένο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος έκανε χατ-τρικ και κέρδισε και τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στη μονομαχία των γκολ. Ο Σουηδός επιθετικός με τα δυο δικά του γκολ γύρισε το παιχνίδι από 0-1 σε 2-1 και προσπάθησε να κάνει το θαύμα οδηγώντας τους συμπαίκτες του στην πρόκριση. Ωστόσο, η κακή αμυντική λειτουργία της ομάδας του πρόδωσε την προσπάθεια για μια ιστορική ανατροπή και πρόκριση.

Η Γαλλία με τη σειρά της έκανε De-Ja Vu στην Ουκρανία και επικράτησε με 3-0 (συνολικό σκορ 3-2) πανηγυρίζοντας στο τέλος του ματς την πρόκριση στο Μουντιάλ. Αν και χρειάστηκε και τη βοήθεια του επόπτη, καθώς το δεύτερο γκολ που σημείωσε για τους "τρικολόρ" ο Μπενζεμά προήλθε από οφσάιντ, οι Γάλλοι κυριάρχησαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και κατάφεραν να δικαιώσουν τους οπαδούς τους και να δείξουν ξανά την καλή εικόνα που είχαν στα προκριματικά, καθώς τερμάτισαν δεύτεροι πίσω από την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ισπανία. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Σακό, Μπενζεμά και το τρίτο γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Ουκρανό διεθνή Γκούσεβ.

Η Κροατία έκανε το καθήκον της και κέρδισε εύκολα με 2-0 την Ισλανδία μετά και το ισόπαλο 0-0 του πρώτου αγώνα στη μακρινή Ισλανδία, επιβεβαιώνοντας έτσι το εύκολό τους έργο. Ευτύχησαν να προηγηθούν γρήγορα στο σκορ με τον Μάντζουκιτς στο 22ο λεπτό αν και ο ίδιος παίκτης λίγα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 38ο λεπτό. Το τελικό 2-0 σημείωσε ο Σρνα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48', βάζοντας τέλος στις ελπίδες των Ισλανδών για πρόκριση στους ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Τέλος, αξίζει να αναφέρουμε ότι στα τελευταία δύο Μουντιάλ το Παγκόσμιο Κύπελλο έχει έρθει στην ευρωπαϊκή Ήπειρο, (2006 Ιταλία και 2010 Ισπανία). Για να δούμε αν θα τριτώσει το... "κακό". Οι ευρωπαϊκές δυνάμεις που θα συμμετάσχουν στο Μουντιάλ του 2014 είναι: Βέλγιο, Κροατία, Γαλλία, Ελλάδα, Ολλανδία, Ρωσία, Ελβετία, Βοσνία, Αγγλία, Γερμανία, Ιταλία, Πορτογαλία και Ισπανία.