Πρέμιερ Λιγκ: Εντυπωσιακή Σίτι, προβληματική Γιουνάιτεντ

Γράφει ο Πάνος Νικολακόπουλος Μία ακόμα άκρως ανταγωνιστική χρονιά εξελίσσεται στη Πρέμιερ Λιγκ . Η Άρσεναλ συνεχίζει να προπορεύετα...

Γράφει ο Πάνος Νικολακόπουλος

Μία ακόμα άκρως ανταγωνιστική χρονιά εξελίσσεται στη Πρέμιερ Λιγκ. Η Άρσεναλ συνεχίζει να προπορεύεται με 28 βαθμούς και η Λίβερπουλ με την Τσέλσι την ακολουθούν χέρι-χέρι στη δεύτερη θέση έχοντας 24 βαθμούς. Οι ομάδες του διάσημου Μάντσεστερ έχουν διαφορετική βαθμολογική και αγωνιστική πορεία.

Η Σίτι αρχικά του Πελεγκρίνι κάνει εντυπωσιακά εντός έδρας ματς. Στο χθεσινό ειδικά συνέτριψε την πάντα επικίνδυνη Τότεναμ με 6-0(1', 92' Νάβας, 34' αυτ. Σάντρο, 41', 50' Αγούερο και 55' Αλβάρο Νεγκρέδο). Οι "πολίτες" όμως έχουν αρκετά στραβοπατήματα εκτός έδρας και χρειάζονται περισσότερη αυτοσυγκέντρωση στην αμυντική λειτουργία (1 ισοπαλία και 4 ήττες), ώστε να αρχίζουν σιγά-σιγά να φτάνουν την κορυφή (22 βαθμούς, 4η θέση).
Σίγουρα η Σίτυ φέτος έχει σε εξαιρετική φόρμα τον Αγουέρο, ο οποίος είναι πρώτος σκόρερ της Πρέμιερ Λιγκ με 10 γκολ. Παράλληλα, η μεταγραφή του Νεγκρέδο έχει προσφέρει τα μέγιστα μέχρι στιγμής, αφού ο Ισπανός στράικερ έχει πετύχει 5 πολύτιμα γκολ με λιγότερο χρόνο συμμετοχής.
Ο Μάνουελ Πελεγκρίνι τα πάει αρκετά καλά και στο Τσάμπιονς Λίγκ, οπού η Σίτυ εξασφάλισε την προηγουμένη αγωνιστική την πρόκριση της στους "16" της διοργάνωσης για πρώτη φορά.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, από την άλλη, έφερε χθες μια αναπάντεχη ισοπαλία 2-2 με την Κάρντιφ στην ομώνυμη πόλη. Οι "κόκκινοι διάβολοι" προηγήθηκαν στο 15ο λεπτο με 1-0 ύστερα από ωραία αντεπίθεση και ιδανικό πλασέ του Ρούνεϊ. Στη συνέχεια, η Κάρντιφ με γρήγορο κάθετο παιχνίδι ισοφάρισε στο 33' με τον Φρέιζερ Κάμπελ για να έρθει στο 45' ο Εβρά με κεφαλιά από κόρνερ να κάνει το 1-2. Η τύχη όμως στο τέλος του παιχνιδιού ήταν με τους γηπεδούχους, αφού μετά από φαούλ και αδράνεια της άμυνας ο Μπο-Κιουνγκ Κιμ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις.
Η μετα-Σερ Άλεξ Φέργκιουσον εποχή είναι σίγουρα προβληματική και δύσκολη. Οι "κόκκινοι διάβολοι" βρίσκονται στην 7η θέση με μόλις 21 βαθμούς και απολογισμό: 6 νίκες, 3 ήττες και 3 ισοπαλίες. Όμως το πρόβλημα της φετινής Μάντσεστερ εντοπίζεται στην αμυντική της λειτουργία, αφού έχει δεχθεί σε 12 αγώνες 15 γκολ. Ας μη ξεχνάμε βέβαια, πως ο Μόγιες δεν πρόεβη σε καμία μεταγραφική ενίσχυση στην άμυνα στην καλοκαιρινή μεταγραφική περίοδο. Οι ελλείψεις όμως εμφανίζονται και στο κέντρο, οπού η ομάδα συνεχίζει να μην έχει την ανάλογη ποιότητα με την παρουσία των αξιόλογων αλλά όχι μεγάλων παικτών Φελαϊνί, Κλέβερλι και Κάρικ.

Εν κατακλείδι, η Σίτι και η Γιουνάιτεντ φέτος έχουν μεγάλη διαφορά ποιότητας και αυτό είναι εμφανέστατο. Οι "πολίτες", αν μπορέσουν σύντομα να βελτιωθούν στα εκτός έδρας παιχνίδια θα έχουν βάσιμες ελπίδες στο κυνήγι της κούπας και μπορούν να αποδώσουν ταυτόχρονα και εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Αντιθέτως, οι Πρωταθλητές Αγγλίας έχουν πολλά προβλήματα σε άμυνα και κέντρο που δεν τους καθιστούν ανταγωνιστικούς αλλά η εμπειρία τους σε ένα μεγάλο μαραθώνιο, όπως είναι η Πρέμιερ Λίγκ είναι αδιαμφισβήτητη.