Τα σερί είναι για να "σπάνε" - Νίκη ψυχολογίας για τον ΠΑΟ, 67-59 τον ΟΣΦΠ

ΣΤΗΝ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ   ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ  Σε έναν δυνατό ημιτελικό με χαμηλό σκορ και πολλά λάθη εκατέρωθεν, ο Παναθηναϊκός επ...

ΣΤΗΝ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ
ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ
Σε έναν δυνατό ημιτελικό με χαμηλό σκορ και πολλά λάθη εκατέρωθεν, ο Παναθηναϊκός επικράτησε δύσκολα του Ολυμπιακού και πανηγύρισε στο κατάμεστο ΟΑΚΑ την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα βρει αντιμέτωπο τον Άρη.

Οι "πράσινοι" ξεκίνησαν δυναμικά το ματς, έχοντας την ώθηση από τους οπαδούς τους και δεν άφησαν τον Ολυμπιακό να πάρει διαφορά στο σκορ, παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις. Στο α' δεκάλεπτο οι παίκτες του Πεδουλάκη εκμεταλλεύτηκαν τα φάουλ που κέρδισαν από τους "ερυθρόλευκους" και σε συνδυασμό με το καλό πικ εν ρολ αλλά και το σωστό ποστάρισμα τελείωσαν το δεκάλέπτο προηγούμενοι 20-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε την αντεπίθεσή του και πήρε σε πολλές περιπτώσεις τα ηνία του σκορ χάρη στα τρίποντα που πέτυχαν οι παίκτες του, σε συνδυασμό και με το γρήγορο τρανζίσιον game που έχει συνηθίσει να παίζει η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι "πράσινοι" παρόλα αυτά κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο 35-34 και να κρατήσουν τα ηνία στο σκορ.

Το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν αδιαμφισβήτητα το χειρότερο του αγώνα, καθώς το πρώτο καλάθι μπήκε μετά από 2'30'' λεπτά αγώνα, ύστερα από τρίποντο του Διαμαντίδη. Οι δυο ομάδες έπαιξαν σπουδαία άμυνα αλλά ταυτόχρονα είχαν μεγάλη νευρικότητα και πολλά λάθη στην επίθεση. Οι παίκτες του Πεδουλάκη πήραν και αυτό το δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή 45-44.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός κατάφερε στο δεύτερο μισό του αγώνα να επιβάλλει το ρυθμό του και να εκμεταλλευτεί τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ που κέρδισε, με αποτέλεσμα την υπεροχή του στο ψηλό παιχνίδι. Έτσι, πήρε τη νίκη 67-59.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης κατάφερε να διαβάσει την άμυνα των "ερυθρόλευκων" και έπαιξε με ποστάρισμα του Ματσιούλις στο Λο, όπου εκεί ο ψηλότερος Λιθουανός γκαρντ κέρδισε κοντά στο καλάθι τον κοντύτερο αντίπαλο του.

Key point: Οι "ερυθρόλευκοι" δεν μπόρεσαν σήμερα να επιβάλουν το ρυθμό τους και να πάρουν για μεγάλο χρονικό σημείο τα ηνία του σκορ και αυτό κόστισε σε μεγάλο βαθμό την ήττα. Βέβαια σε αυτό συνετέλεσε και η κακή παρουσία τον Λοτζέσκι, Πρίντεζη αλλά και η έλλειψη καθαρού μυαλού στις επιθέσεις.

ΜVP: Tον τίτλο του κορυφαίου παίχτη μοιράζονται οι Δημήτρης Διαμαντίδης και Μάικ Μπράμος. Ο Μητσάρας μπορεί να μην κάνει τα μεγάλα παιχνίδια που έκανε αλλά οι 10 πόντοι που σημείωσε σε συνδυασμό με το πάθος που έβγαλε στο παρκέ οδήγησαν στη νίκη. Από την άλλη, ο Μπράμος έκανε ακόμα ένα σπουδαίο επιθετικό παιχνίδι και τελείωσε το ματς με 12 πόντους σημειώνοντας το πιο καθοριστικό τρίποντο του παιχνιδιού στο 59-53.

Εν κατακλείδι, ένα ακόμα συγκλονιστικό ντέρμπι ανάμεσα στους αιώνιους αντιπάλους έληξε, αλλά το θέαμα και η συνέχεια έπεται ακόμα πιο συναρπαστική, αφού μέσα στο Γενάρη οι δύο μεγαλύτερες ομάδες του ελληνικού μπάσκετ θα κονταροχτυπηθούν όχι μόνο για το πρωτάθλημα αλλά και για τον Top-16 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 35-34, 45-44, 67-59

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Γιάνκοβιτς (0/1δίπ.), Ματσιούλις 11 (4/6δίπ., 0/2τρίπ., 3/3βολ.), Μπράμος 12 (3/6δίπ., 1/2τρίπ., 3/3βολ., 7ριμπ., 1ασ., 1κλ.), Κάρι 9 (2/3δίπ., 1/2τρίπ., 2/2βολ., 3ριμπ., 1λάθ.), Μπατίστ 5 (2/3δίπ., 1/2βολ., 1λάθ.), Φώτσης 2 (1/2δίπ., 7ριμπ.), Λάσμε 9 (3/7δίπ., 3/4βολ., 10ριμπ., 3ασ., 3κλ.), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 10 (1/4δίπ., 2/4τρίπ., 2/4βολ.,5ασ.), Γκιστ 3 (1/3δίπ., 0/2τρίπ., 1/2βολ., 1λάθ., 1ασ.), Παππάς 6 (1/3δίπ., 0/2τρίπ., 4/8βολ., 3ριμπ., 3λάθ., 1ασ., 2κλ.)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (\1/2τρίπ., 1λάθ., 4ασ.), Λο 5 (1/4δίπ., 1/3τρίπ., 1λάθ., 4ασ.), Ντάνστον 8 (4/4δίπ., 3ριμπ., 1κλ.), Σπανούλης 8 (2/5δίπ., 1/5τρίπ., 1/2βολ., 5λάθ., 2ασ., 2κλ.), Περπέρογλου 8 (1/1δίπ., 2/4τρίπ., 1λάθ., 1ασ.), Μάντζαρης 6 (2/5τρίπ., 3ριμπ., 1λάθ., 1ασ.), Σλούκας 13 (3/6τρίπ., 0/1δίπ., 4/4βολ.), Κατσίβελης, Σίμονς 3 (1/2δίπ., 1/1βολ., 1ασ.), Λοτζέσκι (0/2τρίπ., 2λάθ.), Μπέγκιτς (0/1δίπ., 1λάθ., 1ασ.), Πρίντεζης 5 (2/3δίπ., 0/4τρίπ., 1/2βολ.)