Η Μπαρτσελόνα φανέρωσε τις αδυναμίες του Ολυμπιακού

ΣΤΗΝ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην Ευρωλίγκα και δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Ο Ολυμπιακός ηττήθη...

ΣΤΗΝ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ
Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι στην Ευρωλίγκα και δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους πρωταθλητές Ευρώπης. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε χθες στο ΣΕΦ από την πολύ δυνατή μέχρι στιγμής στο Top-16 Μπαρτσελόνα και βρίσκεται πλέον με τον αρνητικό απολογισμό 1-2.

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΠΑΝΟΣ ΝΙΚΟΛΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Το ανησυχητικό όμως, δεν είναι η ήττα αλλά ο τρόπος που χάθηκε η νίκη. Οι "ερυθρόλευκοι" σαφέστατα έχουν χρόνο, καθώς απομένουν 11 παιχνίδια για να ολοκληρωθεί το παζλ των τεσσάρων πρώτων θέσεων. Όμως αυτό δεν είναι δικαιολογία.

Η ομάδα του Μπαρτζώκα σε ακόμα ένα σημαντικό ματς έμεινε από δυνάμεις γρήγορα. Μετά το πρώτο καλό ημίχρονο και το σκορ 34-32, δεν μπόρεσε παρά πλην ελάχιστων περιπτώσεων να ακολουθήσει το ματς. Οι απουσίες ειδικά στη θέση 4 έχουν επιβαρύνει αρκετά τον Γιώργο Πρίντεζη, αλλά και τον Στράτο Περπέρογλου, που αναγκάζεται να παίζει σε δύο θέσεις. Επίσης, η δημιουργία λείπει στον Ολυμπιακό και η μακρά αναμενόμενη απουσία του Λο έχει περιορίσει τις επιθετικές πρωτοβουλίες, διότι ναι μεν οι Μάντζαρης και Σλουκάς έχουν ταλέντο και είναι καλοί παίχτες, αλλά αφετέρου έχουν πολλά να μάθουν ακόμα.

Ο Ολυμπιακός αναμένει την γρήγορη προσαρμογή του Κόλινς, ώστε να έρθει σε ισορροπία το επιθετικό σύστημα της ομάδας. Επιπλέον, η ένταξη του Μουν σίγουρα θα δώσει κάποιες ανάσες στον Πρίντεζη, ενώ η άμεση επιστροφή του Πέτγουεϊ θα φέρει σημαντική ενέργεια στο παρκέ.

Χθες το βράδυ το παιχνίδι μας έδειξε τις αδυναμίες του Ολυμπιακού αλλά και τα ερωτήματα, που γεννιούνται μετά από μια δεύτερη ήττα στην Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός χθες ξεκίνησε καλά το ματς, έπαιζε καλή άμυνα και είχε ρυθμό. Οι Καταλανοί στην αρχή του αγώνα ήταν κακοί και άστοχοι. Το παιχνίδι όμως κρίθηκε στο β' ημίχρονο, εκεί όπου οι "ερυθρόλευκοι" στους ομίλους έκαναν τις μεγάλες ανατροπές και γύριζαν το σκορ.

Θυμάστε τις δηλώσεις στους ομίλους, μετά τη νίκη επί της Μπάγερν Μονάχου εκτός έδρας; Οι παίκτες των πρωταθλητών Ευρώπης τόνιζαν ότι οι ανατροπές αυτές με ένα δυνατότερο και ισοδύναμο αντίπαλο θα ταν δύσκολο να γίνουν και τελικά δικαιώθηκαν.

Ο "La Bomba" Ναβάρο χθες ήταν καταλυτικός παράγων στο γ' και στο δ' δεκάλεπτο. Ειδικά το τρίποντο που έβαλε πηδώντας χωρίς ισορροπία υπό την ασφυκτική άμυνα του Μάντζαρη δηλώνει περίτρανα, ότι παρά τα 33 του χρόνια είναι ο καλύτερος σουτέρ στην Ευρώπη.

Ο αγώνας έφτασε στα τελευταία λεπτά να γίνεται θρίλερ, όταν το σκόρ έγραφε 64-66 . Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή και την ευκαιρία, όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά και να προσπεράσει, ο Σλούκας διάλεξε το τρίποντο αστόχησε και στην επόμενη επίθεση των "μπλαουγκράνα", ο Νάβαρο ευστόχησε σε τρίποντο και καθάρισε ουσιαστικά και το ματς: 64-69 2 λεπτά πριν τη λήξη.

Με την ευκαιρία της προβληματικής εμφάνισης καλό θα ήταν να γίνει μια αυτοκριτική από τον Μπαρτζώκα. Η μη χρησιμοποίηση του Καββαδά αλλά και του Παπαπέτρου είναι αδικαιολόγητη. Ειδικά τη στιγμή που είχες τόσες απουσίες έπρεπε να δώσεις την ευκαιρία σε δύο μελλοντικά ταλέντα να αγωνιστούν έστω και για ένα δίλεπτο. Ο Μπέγκιτς είναι αρνητικός. Χθες το βράδυ έκανε ίσως το πρώτο μέτριο προς το καλό παιχνίδι με τους "ερυθρόλευκους", ενώ ο Λοτζέσκι είναι ντεφορμέ και με την παρουσία του Στράτου στο 4 μένεις με μόνο μία επιλογή στο 3.

Καλό είναι λοιπόν, σε ματς όπου οι απουσίες είναι μεγάλες να δίνεται η ευκαιρία να αναδείξουν το ταλέντο τους. Άλλωστε μιλάμε για παιδιά 20 χρονών με απειρία σίγουρα αλλά και με πολύ ενέργεια που τη χρειάζεσαι.

Εν κατακλείδι, η συνέχεια αναμένεται δύσκολη αλλά και καθοριστική. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα πρέπει να συγκεντρωθούν και να μην επαναλάβουν τα λάθη που έκαναν, ξεκινώντας από τη Δευτέρα στο δύσκολο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο κόσμος έδειξε, παρά την ήττα με 30 πόντους στο Μιλάνο την περασμένη εβδομάδα, τη στήριξη του (δεύτερο συνεχόμενο sold out). Καιρός είναι η ομάδα να επιβραβεύσει την πίστη του κόσμου για επερχόμενη αντεπίθεση.