Λίβερπουλ - Μαν. Σίτι 2-1 | Ανώτεροι οι "Reds" παρά τα κενά διαστήματα

MATCH ANALYSIS  ΑΝΑΛΥΕΙ Ο ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ  H Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Premier Leag...

MATCH ANALYSIS

ΑΝΑΛΥΕΙ Ο ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ

H Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Premier League, καθώς επικράτησε με 2-1 της Μάντσεστερ Σίτι στο "Άνφιλντ". Με αυτήν τη νίκη, η Λίβερπουλ προσπέρασε την Σαουθάμπτον, συγκατοικεί με την Άρσεναλ στην τέταρτη θέση, ενώ μείωσε την απόσταση από την Μάντσεστερ Σίτι στους 7 βαθμούς διατηρώντας ελπίδες ακόμα και για την δεύτερη θέση.

Λίβερπουλ: Ποιότητα και αποφασιστικότητα

Ο Μπρένταν Ρότζερς παρέταξε την ομάδα του με το σύνηθες πλέον 3-4-3. Το δυνατό ξεκίνημα στον αγώνα της απέφερε ένα γκολ και δύο ακόμα πολύ καλές ευκαιρίες με τους Στέρλινγκ, Λαλάνα και Κουτίνιο στην επίθεση να προκαλούν πολλά προβλήματα στην άμυνα της Μάντσεστερ Σίτι με την ταχύτητα και τη συνεχή εναλλαγή των θέσεών τους. Μετά το γκολ στο 11' η αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση της τής δημιούργησε πολλά προβλήματα με την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα να περνά στα πόδια των παικτών της Σίτι, που κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 25' με τον Τζέκο και να έχουν ευκαιρίες για να ανατρέψουν εντελώς το σκορ. Στο β' ημίχρονο η Λίβερπουλ ξεκίνησε επίσης δυνατά μόνο που αυτή τη φορά δεν έριξε την απόδοσή της φτάνοντας σε μια σπουδαία νίκη.

Μάντσεστερ Σίτι: Σε κακή μέρα αμυντική γραμμή και Αγκουέρο

Ο Μανουέλ Πελεγκρίνι παρέταξε την ομάδα του σε σχηματισμό 4-4-2 επιδιώκοντας να δημιουργήσει προβλήματα στην ασταθή αμυντική γραμμή της Λίβερπουλ. Στο α' μέρος το πέτυχε όπου πέρα από το γκολ του Τζέκο, είχε δοκάρι με τον Αγκουέρο και 2-3 ακόμα πολύ καλές φάσεις στο διάστημα από 15'-45΄ όταν και είχε τον έλεγχο του αγώνα. Στο β' ημίχρονο η ''Cityzens'' δεν κατόρθωσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και σε συνδυασμό με την άνοδο της απόδοσης της Λίβερπουλ οδηγήθηκαν σε αυτή την ήττα που ουσιαστικά τους θέτει εκτός τίτλου.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ
+ Οι ατομικές ενέργειες των Λαλανά και Κουτίνιο ήταν απο τα κλειδιά της αναμέτρησης.+ Θέλησε να εκμεταλλευτεί υπεραριθμία της στα άκρα και τα κενά που άφηναν τα ακραία μπακ της Λίβερπουλ
+ Μόλις κέρδιζε την κατοχή της μπάλας προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τους κενούς χώρους και να απειλήσει γρήγορα.- Κακή αμυντική συμπεριφορά των κεντρικών αμυντικών
- Αδικαιολόγητη οπισθοχώρηση μετά το πρώτο γκολ- Δεν υπήρχε συνοχή μεταξύ των γραμμών και ιδιαίτερα ανάμεσα στην αμυντική γραμμή και τα αμυντικά χαφ
+ Τα γκολ προήλθαν από ανάκτηση της μπάλας στο κέντρο και με μια πάσα στον ελεύθερο παίκτη ή με κίνηση στον ελεύθερο χώρο - Αρκετές στιγμές δεν υπήρχε κάλυψη στις πτέρυγες από Νασρί και Σίλβα
+ Επιθετική πίεση στο β' μέρος και επιστροφές

MVP: Κουτίνιο και Χέντερσον πέρα απο τα εκπληκτικά γκολ που σημείωσαν ήταν οι καλύτεροι παίχτες των "Reds". Τρομερές εμπνεύσεις από τον πρώτο και ατελείωτο τρέξιμο από τον δεύτερο για να δώσουν στην ομάδα τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Συμπέρασμα: Αν εξαιρέσουμε ένα ''νεκρό'' μισάωρο στο α' ημίχρονο από το 15' έως το 45', η Λίβερπουλ ήταν καλύτερη από τη Μάντσεστερ Σίτι και δίκαια κατέκτησε την νίκη στο ντέρμπι της Premier League.