Ολυμπιακός - Μακεδόνες Αξιού: 3-0. Δηλώσεις Λαζάρεβιτς και photostory

Τη νίκη με 3-0 σετ πήρε σήμερα ο Ολυμπιακός στο κλειστό Γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη" απέναντι στο μαχητικό σύνολο των Μακ...

Τη νίκη με 3-0 σετ πήρε σήμερα ο Ολυμπιακός στο κλειστό Γυμναστήριο "Μελίνα Μερκούρη" απέναντι στο μαχητικό σύνολο των Μακεδόνων Αξιού , στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχες με όπλο το σερβίς αλλά και το μπλοκ πίεσαν τις φιλοξενούμενες παίρνοντας νωρίς κεφάλι στο σκορ (8-5) το οποίο στη συνέχεια διαρκώς διεύρυναν εκμεταλλευόμενες και τα λάθη της μακεδονικής ομάδας. Κάπως έτσι το 13-9 μετατράπηκε σε 18-10 με το σετ να κλείνει στο 25-14 υπέρ της ομάδας του Πειραιά με μπλοκ της Βλαχάκη.

Στο δεύτερο σετ οι Μακεδόνες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και εκμεταλλευόμενες μία σειρά λαθών στην επίθεση εκ μέρους του Ολυμπιακού σε σέρβις και μπλοκ βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με τρεις πόντους (16-19). Στο σημείο αυτό όμως ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές επιθετικά και με όπλο το μπλοκ καθάρισε το σετ με 25-22.

Στο τρίτο μέρος οι βορειοελλαδίτισσες έδειξαν και πάλι την μαχητικότητα που τις χαρακτήρισε στα δύο πρώτα σετ και προηγήθηκαν με 9-7. Ο Ολυμπιακός όμως και πάλι αντέδρασε, με έντονη πίεση στο σέρβις και στην επίθεση και με ένα σερί 8-2 μετέτρεψαν το 11-9 σε 19-11. Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε κριθεί, με αποτέλεσμα το τελικό 25-16. Η Χίππε έλαμψε σε όλο το ματς με την απόδοσή της πετυχαίνοντας 15 πόντους με 50% επιτυχία στις επιθέσεις.

Ολυμπιακός (Μπ. Κοβάτσεβιτς): Λαζάρεβιτς 14 (9/20 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ, 82%υπ.-45%αρ.), Λαμπρούση 6 (4/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσίμα 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 53%υπ.-47%αρ.), Χριστοδούλου 7 (5/7 επ., 2 άσσοι), Χίππε 15 (15/30 επ.), Εμμανουηλίδου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κονόμη -λ (58%υπ.-42%αρ.), Μιλεντίγεβιτς, Βλαχάκη 3 (3/5 επ.), Τέζα 1 (1 άσσος).

Μακεδόνες Αξιού (Μ. Σκουλικιάρης): Στεφανίδου 3 (3/4 επ.), Πολινοπούλου 1 (1/3 επ.), Παπαδοπούλου 9 (8/33 επ., 1 άσσος, 55%υπ.-36%αρ.), Σεγκάρδια, Μαρκουλι 6 (4/11 επ., 50%υπ.-36%αρ.), Καραφουλίδου 12 (11/16 επ., 1 μπλοκ), Μηρίδου -λ (17%υπ-0%αρ.), Τσαγκαράκη -λ (60%υπ.-60%αρ.), Καλτσόνη, Δραγουμάνου 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Σπανού 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Βέλιου 2 (1/9 επ., 1 άσσος, 29%υπ.-29%αρ.)

Η Σέρβα ακραία των Πειραιωτών Άνα Λαζάρεβιτς, μίλησε αποκλειστικά στο "The Columnist" μετά το τέλος του αγώνα, λέγοντας τα εξής:

"Ακολουθήσαμε σε γενικές γραμμές τις οδηγίες του προπονητή μας, υπήρχαν βέβαια κάποια κομμάτια που δεν παίξαμε καλά, κάναμε κάποια λάθη αλλά το τέλος ήταν καλό για εμάς και προχωράμε μπροστά. Όσον αφορά τη δική μου απόδοση ακόμη δουλεύω για να βελτιωθώ και πιστεύω ότι στο μέλλον θα είμαι πολύ καλύτερα. Επόμενο βήμα για εμάς είναι το παιχνίδι στη Νάξο, το οποίο χρειάζεται να το κερδίσουμε και στη συνέχεια θα ασχοληθούμε με το παιχνίδι απέναντι στον Παναθηναϊκό. Προηγείται όμως ο αγώνας με τον Πανναξιακό."