Ο Ολυμπιακός το δεύτερο εισιτήριο του τελικού, 3-0 τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου επικράτησε εύκολα του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ και...

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου επικράτησε εύκολα του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ και θα αντιμετωπίσει στον σημερινό τελικό τον Πανναξιακό σε μία προσπάθεια να κατακτήσει το 7ο συνεχόμενο τρόπαιό του στο θεσμό.

Στο πρώτο σετ ο νταμπλούχος Ελλάδας μπήκε πολύ δυναμικά και προηγήθηκε με την Χίππε με 5-2. Στη συνέχεια το "τριφύλλι" ισορρόπησε το ματς με 4-5 στηριζόμενο και στις πολύ καλές άμυνες της Ρόγκα όμως και πάλι ο Ολυμπιακός με το μπλοκ βρέθηκε να προηγείται με 5-10. Το λάθος της Χίππε στο 9-11 ήταν και η τελευταία φορά που οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ, καθώς οι Πειραιώτισσες με τη Λαμπρούση, τη Λαζάρεβιτς και την Μαλασάι πίεσαν τόσο στο σέρβις όσο και στην επίθεση με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να κλείσει με 14-25 υπέρ των "ερυθρόλευκων".

Στο δεύτερο σετ ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να μπει με φόρα αφού προηγήθηκε με 6-1 εκμεταλλευόμενο και τα πολλά λάθη των αντιπάλων του σε υποδοχή και επίθεση. Ο Ολυμπιακός όμως αντέδρασε και με Γιώτα και Χίππε έφερε το ματς στην ισοπαλία (12-12). Και πάλι όμως ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε μετατρέποντας το 18-17 σε 21-18 με τη Φιλντ. Στη συνέχεια η Καββαδία με λάθος επίθεση επέτρεψε στον Ολυμπιακό να πλησιάσει στο -1 (22-21) για να αναλάβει στη συνέχεια η εκπληκτική Γιώτα που με μεγάλο καρφί έκανε το 23-22 και στη συνέχεια με άσσο το 24-25 για να κλείσει το σετ η Χίππε με 24-26 κερδίζοντας μπλοκ άουτ.

Η εξέλιξη του δεύτερου σετ φάνηκε ότι ήταν καθοριστική για την ψυχολογία των "πρασίνων'' οι οποίες στο τρίτο μέρος κατέρρευσαν σε αντίθεση με τις Πειραιώτισσες που με εξαιρετικό μπλοκ, πιεστικό σέρβις και πλουραλισμό στην επίθεση πήραν εύκολα την νίκη-πρόκριση με 25-12.

Η λίμπερο των νταμπλούχων Αρέτα Κονόμι σε δηλώσεις της στο "The Columnist" μετά το τέλος του αγώνα είπε:

"Μπήκαμε μέσα συγκεντρωμένα, θέλαμε να πάρουμε το παιχνίδι, το πήραμε με καθαρό σκορ και κοιτάμε τη συνέχεια. Έπαιξαν πολύ σημαντικό ρόλο το μπλοκ, το σέρβις και η άμυνα στην προσπάθειά μας όπως και η διάθεσή μας να τελειώσουμε το ματς. Αύριο μας περιμένει ένας πιο δύσκολος αγώνας με τον Πανναξιακό που είναι μια πολύ δυνατή ομάδα και μας ξέρει πολύ καλά. Είναι ένας τελικός, το πάθος για την νίκη θα παίξει καθοριστικό ρόλο και είμαι αισιόδοξοι ότι θα τα καταφέρουμε."

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη 1 (1/1 επ.), Κωνσταντινίδου 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Πολ 10 (7/19 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ,, 45% υπ. – 27% άριστες), Μερτεκη 6 (6/28 επ.), Ρίτσι 2 (2/10 επ.), Φιλντ 7 (4/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ρόγκα –λ (56% υπ. – 50% άριστες) / Λαγουδακη 2 (2/9 επ., 19% υπ. – 12% άριστες), Καββαδια 1 (1/2 επ.), Καρπουζά, Παρασκάκη.
Ολυμπιακος (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (5/12 επ., 1 άσος, 6 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/14 επ., 1 άσο, 20% υπ. – 20% άριστες), Μαλασάι 7 (6/17 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 26% άριστες), Λαμπρούση 12 (8/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 18 (16/32 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι –λ (58% υπ. – 42% άριστες), Βλαχάκη.