Θρυλική πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup!

Μία ήττα σκέτο…χρυσάφι γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Σιβηρία χθες όπου παρά το ότι η Yenisei Krasnoyarsk προηγήθηκε με 3-0 σετ, στο τέταρτο...

Μία ήττα σκέτο…χρυσάφι γνώρισε ο Ολυμπιακός στη Σιβηρία χθες όπου παρά το ότι η Yenisei Krasnoyarsk προηγήθηκε με 3-0 σετ, στο τέταρτο και καθοριστικό golden set οι "ερυθρόλευκες" έδειξαν χαρακτήρα πανηγυρίζοντας την πρόκριση στον τελικό του Challenge Cup, την μεγαλύτερη επιτυχία του τμήματος μέχρι τώρα και μία από τις μεγαλύτερες του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ.

Στα πρώτα δύο σετ ο Ολυμπιακός δεν έφτασε στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων του κάτι που επέτρεψε στις Ρωσίδες να τα κατακτήσουν σχετικά εύκολα. Στο τρίτο σετ οι νταμπλούχες ξεκίνησαν σαφέστατα πιο δυναμικά προηγούμενες με 4-8. Στη συνέχεια όμως η Yenisei επανήλθε κρατώντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι το τέλος και το σετ να λήγει με 25-23 υπέρ των γηπεδούχων.

Αυτό που δεν κατάφερε όμως στα τρία προηγούμενα σετ ο Ολυμπιακός, το πέτυχε στο τέταρτο και πλέον καθοριστικό. Οι Πειραιώτισσες μπήκαν αποφασισμένες και προηγήθηκαν αρχικά με 0-4 και στη συνέχεια με 2-7 με άσσο της Χριστοδούλου. Οι Ρωσίδες όμως εκμεταλλευόμενες τα λάθη του Ολυμπιακού κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 9-9. Με την αγωνία στο κατακόρυφο και την παραμικρή λεπτομέρεια να μετράει, οι "ερυθρόλευκες" ξαναπήραν κεφάλι με 9-10 κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό με αποτέλεσμα η πρωτοπορία του σκορ να αλλάζει διαρκώς χέρια μέχρι το 13-13. Εκεί το λάθος της έμπειρης Φρόλοβα έδωσε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να πλησιάσει μία ανάσα από την κατάκτηση του σετ και την πρόκριση (13-14) με τη Τζίνα Λαμπρούση στη συνέχεια να μην αφήνει αυτήν την μεγάλη ευκαιρία ανεκμετάλλευτη και να διαμορφώνει το τελικό 13-15 με άσσο, γράφοντας ιστορία.

Αντίπαλος των νταμπλούχων Ελλάδας στον διπλό τελικό του Challenge Cup είναι η τουρκική Μπούρσα με τον πρώτο αγώνα μεταξύ των δύο ομαδων να λαμβάνει χώρα στο κλειστό του Ρέντη στις 12 Απριλίου και τον επαναληπτικό να πραγματοποιείται στην Τουρκία χωρίς να έχει ακόμη οριστικοποιηθεί η ημέρα.

YENISEI KRASNOYARSK (Κοσκίν): Μανζιούκ 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Εφίμοβα 13 (8/12 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χάρελικ 20 (17/34 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουζνέτσοβα 10 (8/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 27% υπ - 9% άριστες), Φρόλοβα 11 (10/28 επ, 1 μπλοκ, 70% υπ - 30% άριστες), Περετιάτκο 2 (1/3 επ, 1 άσσος) / Γκάλκινα (λ, 45% υπ - 18% άριστες), Οσίσκινα, Σκέγκλοβα, Λαζάρεβα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Mπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (5/9 επ, 1 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/15 επ, 1 μπλοκ, 21% υπ - 13% άριστες), Μαλασάι 8 (7/22 επ, 1 μπλοκ, 29% υπ - 15% άριστες), Λαμπρούση 9 (5/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίππε 15 (12/38 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/5 επ, 4 άσσοι) / Κονόμι (λ, 38% υπ - 31% άριστες), Κοκκινάκη (λ), Βλαχάκη, Τσίμα (44% υπ - 11% άριστες), Τέζα, Εμμανουηλίδου 1 (1/1 επ).